Персоналії

 

15 травня 2023 року виповнилось 150 років від дня народження гетьмана Павла Скоропадського, очільника Української Держави Павло Скоропадський



Іван Сулима — єдиний Гетьман козацтва, посвячений Ватиканом у Лицарі

        Іван Сулима – Перший козацький Гетьман, що отримав у Ватикані особисте благословення від Папи Римського Павла V Боргеса.
   Єдиний Козацький український Гетьман, що нагороджений найвищою нагородою Ватикану — золотою папською медаллю, а українські ж козаки були визнані християнськими лицарями.

     Свої перші морські походи гетьман здійснив під проводом Самійла Кішки, ще у 1599 році.  Сулима брав участь у морських походах під проводом Петра Сагайдачного, в тому ж числі й брав участь у здобутті Кафи влітку 1616 року.

Сулима приймав участь в Хотинській битві, в якій об’єднане військо українських козаків та й поляків перемогло 200 тисячну турецьку армаду якою керував особисто султан Осман II. Сулима організував повстання на бойовому кораблі Османської імперії, захопив у полон 300 елітних яничарів.

Іван Сулима разом зі товаришами напав на охорону, захопив турецький корабель, прикував яничарів до весел, наказав їм гребти до берегів Італії. Уникнув бою з османським і італійськими кораблями, Сулима пришвартувався в Римі.

Наприкінці свого життя Іван Сулима здійснив кілька вдалих морських походів. Й став першим козацьким ватажком кому вдалося захопити турецький Азов. Українські козаки знищили порт і всі портові споруди, а гарнізон осман загнали у фортецю… Гетьман Сулима добре знав, що місто Азов для Османської імперії було головним портом, який забезпечував османську столицю в першу чергу продовольством.

Тож, вивівши Азов з дії, Іван Сулима завдав відчутного удару Стамбулу.

Звісно, що бойовий рейд козацького флоту в Азовське море і штурм

Азова вразили правителів Стамбула, Варшави і Москви.
Всім стало зрозуміло, що Січ висунула нового неординарного полководця, який не поступиться інтересами свого народу. Розлючений падінням фортеці Азова султан, допускаючи, що Іван Сулима на зворотному шляху ще добре пошарпає Крим, послав в місто Очаків могутню ескадру із 20 важких галер.

Але це козацького флотоводця не спинило… Нічною атакою Іван Сулима прорвав виставлену османами оборону, потопивши п’ять галер, а ще з десяток вивів з ладу…

При чому по ходу бою козаки втратили лише три чайки з трофеями.
У 1635 році він розпочинає повстання проти польської влади, йому вдалося штурмом взяти побудовану за останнім словом воєнного та й фортифікаційного мистецтва польську фортецю Кодак.

Іван Сулима був Гетьман, якого боялися усі, хто зазіхав на українські землі: Польща, Росія, Османська імперія.  За рішенням сейму гетьмана та декількох його сподвижників Сулиму було страчено
12 грудня 1635 року на центральній площі у Варшаві…

Автор: Людмила Назаренко

 


    ОЛЕКСАНДР ВИШНІВСЬКИЙ проти Мішки Япончика (про бандита ви, напевно, чули, правда ж ?)
А це не що інше, як культурне каліцтво, яке лишив нам в спадок тричі проклятий "совок"
Далі сухо і по суті.
    Чим відрізняються українці від євреїв. На фото генерал-поручик Армії Української Народної Республіки, уродженець с. Заливне Новомиколаївського району Запорізької обл. ОЛЕКСАНДР ВИШНІВСЬКИЙ. На його честь у рідному селі встановлено дешевеньку меморіальну дошку та названо одну із вулиць Запоріжжя. Ще видана невеличка брошурка. На цьому в принципі крапка. Переважна більшість земляків легендарного героя О. Вишнівського просто не знають хто він такий. Я вже мовчу за всю Україну.
    Мі́шка Япо́нчик (справжнє ім'я та прізвище Вінницький Мойша-Яків Вольфович). Народився в єврейській сім'ї візника-биндюжника. Злодій, знаменитий одеський нальотчик. Про цього злодія пишуть книги, знімають фільми, практично всі в Україні знають, хто такий Япончик. Так ось 101 рік тому 45-а дивізія РСЧА Йони Якіра спробувала контрнаступом відбити Вапнярку… І кинула в бій полк М. Япончика – відомого злодія з Одеси, який зібрав полк із кримінального елементу єврейської національності та матросні… Цікаво, що цей полк підпорядковувався іншому кримінальному авторитету – міфологізованому комбригу Котовському…
    Під селом Вербова полк Мішки зійшовся із козаками нашого земляка, тоді ще полковника О. Вишнівського… Це була 3-я стрілецька дивізія дієвої армії УНР. Там і отримала назву "залізна" . Славні часи, славні бої. На жаль, про Крути чули всі, і з цього бою зробили трагедію всього українського народу. Що там сталось, я думаю, вам відомо. А от про бої за Вапнярку мало хто знає, на жаль. А вони є героїчною сторінкою нашого народу. Ці бої описують, як дуже жорстокі, із рукопашними сутичками на багнетах…
    І козаки зуміли відбити атаку «червоних» та розбили вщент полк Лєніна М. Япончика. Так, «жуліки» та «матроси» кинули фронт під Вапняркою і втекли до Одеси… Дезертирів тоді довелося зупиняти більшовицькому спецзагону і в результаті перестрілки М. Япончика було вбито.
    ОЛЕКСАНДР ВИШНІВСЬКИЙ у своїй статті «Вапнярка» стверджував, що за витривалість, виявлену українськими вояками під час Вапнярської Операції, дивізія здобула спочатку неофіційно, а потім і офіційно назву «Залізна».
    У ході боїв за Вапнярку особовим складом дивізії було знищено 22 ворожі частини в загальній кількості до 11 тисяч бійців». Серед яких і знаменитий полк, очолюваний мобілізованим більшовиками відомим одеським бандитом М.Япончиком.
Євреї зі свого злодія зробили ікону. А українці й зараз не знають та й не хочуть знати, хто такий ОЛЕКСАНДР ВИШНІВСЬКИЙ...


Історії небайдужих


Дем'ян Многогрішний





Михайло Бойчук



Видатні постаті України










Як сестра, доньки та онука Ярослава Мудрого зайняли престоли Європи



 31 березня 1873 року  на Полтавщині у родині сільського священика народився Микола Міхновський, адвокат, ідеолог самостійницької течії в українському русі почаку ХХ століття. Він-автор програмного документу Браства тарасівців «Кредо молодого українця» та брошури «Самостійна Україна»

Микола Міхновський



Микола Пимоненко







Киянка, яка очолила уряд Ізраїлю

26 лютого 1969 року уродженка Києва Голда Меїр стала першою жінкою на посту прем'єр-міністра Ізраїлю.

Голда Меїр





Федір Піроцький - полтавець, який винайшов електричний трамвай

https://zmist.pl.ua/news/fedir-pirockii-poltavec-yakii-vinaishov-elektrichnii-tramvai?fbclid=IwAR1t4kEKFPk9tKxcNhFRVpX1qij2NsbAZfEi5GaY92m6JqfM9ap_3SrKjQM



Чого ми ще не знаємо про нашого Кобзаря?

https://ukrrain.com/tarasu_shevchenko_sogodni_-_207_rokiv._chogo_mi_shhe_ne_znaemo_pro_kobzarya.html?fbclid=IwAR1t28z5x9m36usZwImM5Yf5gjtobPMXHe6F14aT-XBcVflRP59Af4RmsOQ



Ілюстрації історичних персоналій, чиї імена містить програма ЗНО з історії України (середина  Х  - друга половина ХVІІІ ст.)

https://drive.google.com/file/d/0B2cqPLA5_cIjVGxBLUQxeDRxSjg/view


Кілька цікавих фактів про Івана Яковича Франка.
1. Відзначався колосаль­ною працездатністю. За 40 ро­ків активного творчого життя кожних два дні виходив новий твір письменника (вірш, нове­ла, повість, роман, монографія тощо). Щороку видавав по 5-6 книжок.
2. Став першим професій­ним українським письменни­ком, який заробляв на життя літературною працею.
3. У гімназії сидів на остан­ній парті, але міг майже дослів­но переказати розповіді вчителів на заняттях. У п’ятому кла­сі під час уроків, які вважав нецікавими, читав Шекспіра в ні­мецькому перекладі.
4. У гімназійні роки, зали­шившись без батьків, заробляв на життя репетиторством. Із тих коштів зібрав величезну на той час бібліотеку – понад 500 томів.
5. Чотири рази його ув’язнювала австрійська влада (у 1877, 1880, 1889 і 1892 рр.).
6. Володів 14 мовами. Поет, прозаїк, фольклорист, перекла­дач, публіцист, філософ, еко­номіст, політик, громадський діяч. Сучасники називали його “академією в одній особі”.
7. Писав твори не лише українською, а й польською, ні­мецькою, іншими мовами. Перекладав на українську в тому числі з давньої вавилонської, давньоіндійської, давньоарабської, давньогрецької, східних мов.
Перекладав також на ні­мецьку українські народні піс­ні, допомагав Михайлу Грушевському з німецьким перекла­дом “Історії України-Русі”.
8. Співзасновник першої української політичної партії – Русько-Українська радикальна партія – та перший її голова, ав­тор програми.
9. Закликав населення Га­личини називати себе україн­цями, а не русинами. ” Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без офіціяльних кордо­нів…”, – писав він у листі до мо­лоді в 1905-му.
10. Одним із перших спрогнозував крах ідеології марксиз­му, а соціалістичну державу на­звав тюрмою: “Люди вироста­ли б і жили би в такій залежнос­ті, під таким доглядом держави, про який тепер у найабсолютніших поліційних державах нема й мови. Народна держава ста­лась би величезною народною тюрмою”.
11. Радянський режим на­зивав його атеїстом. А він за­лишався глибоко віруючою людиною. Виріс у побожній роди­ні, досліджував Святе Пись­мо, товаришував із галицькими священиками, мав приязні сто­сунки з митрополитом Андрієм Шептицьким.
12. Його переклад біблійної “Книги Буття” досі залишається найбільш точним перекладом цієї частини Біблії українською мовою.
13. Ледь не запізнився на власне весілля з Ольгою Хоружинською. У кабінеті батька нареченої знайшов стару книжку і переписував із неї рідкісного вірша.
14. Останні сім років писав лівою рукою, бо права була па­ралізована. Систематизува­ти та упорядковувати матеріа­ли йому допомагав син Андрій. Двоє синів Івана Франка (Пе­тро і Тарас) вступили до скла­ду легіону Українських січових стрільців.
15. Помер Іван Франко 28 травня 1916-го на чужих руках – сини були у війську, дочка в Києві, дружина в лікарні. Через бідність і нестачу грошей ховали в чужій вишиваній сорочці, в “позиченій” ямі на шість домо­вин..
В окремій могилі перепоховали Івана Франка через 10 ро­ків.
Андрій Булах



Василь Чучупака: холодноярський отаман

https://na-skryzhalyah.blogspot.com/2017/02/blog-post_27.html?m=1&fbclid=IwAR3xALNg3LZg-iaWcAFd3Y9aNB0Ef5dkT4HgKtbCe-EOu9iwrkyQqllwWAY




100 видатних особистостей в історії України

https://nv.ua/ukr/project/istoria-100-vydayushchikhsya-l-40004783.html




1. Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою.

2. Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати – це наполовину завершити.

3. Не за обличчя судіть, а за серце.

4. Як ліки не завжди приємні, так і істина буває сувора.

5. Ти не можеш віднайти жодного друга, не нашукавши разом з ним і двох-трьох ворогів.

6. Безумцеві властиво жалкувати за втраченим і не радіти з того, що лишилось.

7. Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю.

8. Ні про що не турбуватись, ні за чим не турбуватись — значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота — рух душі, а життя — се рух.

9. Якщо любиш прибуток, шукай його пристойним шляхом. Тисяча на те перед тобою благословенних ремесел.

10. Не той дурний, хто не знає… але той, хто знати не хоче.

11. Уникай людей, які, бачачи твої вади і недоліки, виправдовують їх або навіть схвалюють. Такі люди або підлабузники, або боягузи, або просто дурні. Від них не чекай допомоги ні в якій біді чи нещасті.

12. Як хто посіє в юності, так пожне в старості.

13. Роби те, до чого народжений, будь справедливий і миролюбний громадянин, і досить із тебе.

14. Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий?

15. Хіба може говорити про біле той, котрому невідоме, що таке чорне?

16. Що вподобав, на те й перетворився.

17. Не шукай щастя за морем.

18. Визначай смак не за шкаралупою, а за ядром.

19. Для шляхетної людини ніщо не є таким важким, як пишний бенкет, особливо коли перші місця на ньому займають дурні.

20. Як нерозумно випрохувати те, чого можеш сам досягти.